home banner
Mission and Vision Statement
Webmail Login Forms Event Registration Don't Miss The Bus Staff Contact Info Newsletters

Special Education Staff Assignments

Below is a listing of ESU #1 SPED Staff assignments categorized by school. The schools are listed in alphabetical order for your easy reference. Please click HERE for a listing of email addresses for all ESU #1 employees.

Jump to School
Bloomfield Community School
   

 

Allen Consolidated School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr Audiologist
Wendy Consoli Deaf Educator
Chelsea Spangler Occupational Therapist
Sara Ruwe Preschool Teacher
Kristine Kleve Physical Therapist
Cody Smith School Psychologist
Ashley Tapper Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley Transition Specialist
Becky Rieken Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (Central)
Sara Jaixen
Early Childhood Special Educator
Sara Ruwe
Early Childhood Special Educator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Dori Heitz
Speech/Language Pathologist
Wendy Consoli
Speech/Deaf Educator

Bloomfield Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiology
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Calvin Frey
School Psychologist Intern
Karla Drotzmann
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist
Creighton Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Daphne Darter
School Psychologist Intern
Jeanne Hill
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Crofton Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Calvin Frey
School Psychologist Intern
Karla Drotzmann
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashely Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Emerson-Hubbard Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Holly Pedersen
School Psychologist Intern
Jenna McAfee
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist

Hartington-Newcastle Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr Audiologist
Wendy Consoli Deaf Educator
Angie Hansen Occupational Therapist
Staci Fethkenher Physical Therapist
Alecia Heimes School Psychologist
Sheila Becker Speech/Language Pathologist
Wendy Sudbeck Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley Transition Specialist
Becky Rieken Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashely Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Homer Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Jenny Pattee
School Psychologist
Des Rose
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist

Laurel-Concord Coleridge
Public School


Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Arianne Conley
Nurse
Cody Smith
School Psychologist
Janine Carlow
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (Central)
Sara Jaixen
Early Childhood Special Education
Sara Ruwe
Early Childhood Special Education
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Dori Heitz
Speech/Language Pathologist
Wendy Consoli
Speech/Deaf Educator

Niobrara Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Heather Barron-Galvan
School Psychologist
Haley Schmidt
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Pender Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Caitlin Roussan
School Psychologist Intern
Jenna McAfee
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist

Ponca Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Tammy Clodfelter
School Psychologist
Julie Paquette
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision O & M
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist

Randolph Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Caitlin Roussan
School Psychologist Intern
Jeanne Hill
Speech/Language Pathologist
Sheila Becker
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (Central)
Sara Jaixen
Early Childhood Special Educator
Sara Ruwe
Early Childhood Special Educator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Dori Heitz
Speech/Language Pathologist
Wendy Consoli
Speech/Deaf Educator

Santee Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Megan McGlone
School Psychologist
Stephanie Kanaly
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision Teacher
Caleb Mattson
PEP Grant Manager/PE Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

South Sioux City Community Schools

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Chris Hanson-Harder
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Bobbi Hightree-Comstock
School Psychologist
Billie Sitzmann
School Psychologist
Jenny Pattee
School Psychologist
Stacey Richart
Vision O & M
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (SSC)
Megan Pratt
Early Childhood Special Education
Sandra Davila EDN Coordinator
Chris Hanson-Harder
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist

ESU #1 Tower School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Chantelle Nelsen
Tower Coordinator
Logan McPhillips
BD Teacher
Chelsea Spangler
Occupational Therapist (PSP)
Staci Greunke
Paraeducator
Kelli Colvard
Paraeducator
Kaye Hilsinger
Paraeducator
Cindy Husmann
Paraeducator
Kim Bruns
Paraeducator
Karli Roberts
Paraeducator
Maggie Gubbels
Paraeducator
Monica Warner
Paraeducator
Grace Fitzgerald
Paraeducator
Melissa Henrich
Paraeducator
Megan Rahn
Paraeducator
Stormie Surrell
Paraeducator
Angie Billheimer
Paraeducator
Jessica Petersen
Paraeducator
Pennie Greve
Paraeducator
Jessica Ludvik
Paraeducator
Brandon Beair
Paraeducator
Michael Shoff
Paraeducator
Mary Bartels
Paraeducator
Kristine Kleve
Physical Therapist
Myrna Wacker-Tuttle
Secretary/Paraeducator
Rebecca Jepsen
S/P Teacher
Wendy Consoli
Speech/Language Pathologist
Arianne Conley
School Nurse
Stacey Richart
Vision Teacher

UmoN HoN Nation Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Karen Wall
School Psychologist
Andrea Janzen
Speech/Language Pathologist
Anna Dawson
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Caleb Mattson
PEP Grant Manager/PE Teacher
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist

Verdigre Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Daphne Darter
School Psychologist Intern
Emily Green
Speech/Language Pathologist
Stacey Richart
Vision Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Wakefield Community School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Kara Starzl
Paraeducator
Kim Barge
Paraeducator
Lauren Barge
Paraeducator
Angelina Fregoso
Paraeducator
Daisy Ortiz
Paraeducator - Bilingual
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Kimmy Mickelson
School Psychologist
Anne Ronhovde
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision O & M
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (Central)
Sara Jaixen
Early Childhood Special Educator
Sara Ruwe
Early Childhood Special Educator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Dori Heitz
Speech/Language Pathologist
Wendy Consoli
Speech/Deaf Educator

Walthill Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Kim Benorden
School Psychologist
Cathy Schroeder
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Ryan Stansberry
LAN Manager
Caleb Mattson
PEP Grant Manager/PE Teacher
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist

Wausa Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Calvin Frey
School Psychologist Intern
Emily Green
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Stacey Richart
Vision Teacher
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Angie Hansen
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Wayne Public Schools

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Rachel Kerby
School Psychologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (Central)
Sara Jaixen
Early Childhood Special Educator
Sara Ruwe
Early Childhood Special Educator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Dori Heitz
Speech/Language Pathologist
Wendy Consoli
Speech/Deaf Educator

Winnebago Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Evan Hill
Paraeducator
Linda Lees
Paraeducator
Brenda Kubly
Paraeducator
Lanice Neilsen
Paraeducator
Kelli Smith
Paraeducator
Kristine Kleve
Physical Therapist
Nicole Swain
School Psychologist
Anne Kallsen
School Psychologist Intern
Carol Olson-Conrad
Speech/Language Pathologist
Janette Deck
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (East)
Cheri Matthews
Early Childhood Special Education
Anita Muller
Early Childhood Special Education
Abbie Engel
EDN Coordinator
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Carol McGuire
Speech/Language Pathologist
Educare: PSP Team
Lynn Sullivan
Early Childhood Special Education
Katie Hasselquist
Early Childhood Special Education
Laurie Smith
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Nicole Swain
School Psychologist
Ashley Tapper
Speech/Language Pathologist

Winside Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Daphne Darter
School Psychologist
Kim Halle
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (Central)
Sara Jaixen
Early Childhood Special Educator
Sara Ruwe
Early Childhood Special Educator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Chelsea Spangler
Occupational Therapist
Kristine Kleve
Physical Therapist
Dori Heitz
Speech/Language Pathologist
Wendy Consoli
Speech/Deaf Educator

Wynot Public School

Staff Member
Service/Duty
Vernae Luhr
Audiologist
Wendy Consoli
Deaf Educator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Calvin Frey
School Psychologist Intern
Haley Schmidt
Speech/Language Pathologist
Jim Gunsolley
Transition Specialist
Becky Rieken
Vision Consultant
Early Childhood: PSP Team (West)
Ashley Mosel
Early Childhood Special Education
Brandi Urwiler-Settje
EDN Coordinator
Kim Lubberstedt
EDN Coordinator
Angie Hansen
Occupational Therapist
Lauren Pinkelman
Occupational Therapist
Staci Fethkenher
Physical Therapist
Becky Ridgway
Speech/Language Pathologist

Special Education Departments

 

Questions? Comments? Please email Scott or Tracey.